ارتودنسی در دوران بارداری:شرایط و مراقبت ها

باردار شدن یکی از بهترین اتفاق های زندگی بانوان می باشد. اگر در درمان ارتودنسی متوجه بارداری خود شدید نگران نشوید.
ارتودنسی در زمان بارداری هیچ خطری برای جنین ندارد. تنها اقدامی که شما در این زمان باید انجام دهید آگاه کردن متخصص ارتودنسی می باشد تا تغییرات لازم را در روند ارتودنسی شما ایجاد کند.

متخصص ارتودنسی قبل از انجام هر گونه درمانی باید از اینکه باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید مطلع شود. در بعضی موارد، زن باردار وزن زیادی به دست می‌آورد، و اندازه صورت یا دهان او تغییر می‌کند. هنگامی که چنین اتفاقی رخ می‌دهد، متخصص ارتودنسی می‌تواند یک قالب جدید از دهان و دندان شما بگیرد. سپس برای اینکه از درست کار کردن دستگاه مطمئن شود، آن را طبق اندازه‌ی اینویزالاین تراز کننده تنظیم می‌کند. بطور جایگزین ممکن است به تعداد دفعات بیشتری نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی باشد تا با تغییر وزن بدن سیم‌های بریس‌های فلزی یا بریس‌های لینگوال تنظیم شوند.

ارتودنسی در هنگام بارداری


ارتودنسی با بارداری هیچگونه تداخلی ندارد ولی با توجه به افزایش اسیدیته محیط دهان در این زمان می بایست بهداشت دهان به خوبی رعایت گردد . در هنگام بارداری دندانها استعداد بیشتر برای پوسیدگی دارند. مادر در این دوران مواد قندی بیشتری می خورد و دندانها بیشتر در خطر پوسیدگی می باشند.
در دوران بارداری میزان جرم و دیگر رسوبات میکروبی بیشتر از مقدار قبل از بارداری است.
علائم التهاب لثه در دوران بارداری شامل قرمزی، تورم و بزرگ شدن لثه (افزایش حجم لثه) است. در بعضی موارد ممکن است این مشکل همراه با خونریزی از لثه هم باشد. حال اگر بیمار سیم ارتودنسی هم داشته باشد ممکن است التهاب لثه و مشکلات لثه ای افزایش یابد ولی در صورتی که بیمار بهداشت مناسبی داشته باشد و دندانها هیچگونه جرمی نداشته باشد ارتودنسی در این دوران نگرانی نخواهد داشت.بنابراین ارتودنسی با بارداری هیچگونه منافاتی ندارد و صدمه ای هم به نوزاد نمی رساند. در این دوران می بایست بیمار بهداشت دهان خود را به خوبی رعایت کند. بیماران حتی با وجود سیم های ارتودنسی می توانند عمل جراحی سزارین برای به دنیا آمدن کودک داشته باشند .
اما باید توجه کرد که طی بارداری ، تغییرات هورمونی‌ ایجاد می‌شود که بافت لثه و اطراف دندان وهم خلق و خو و شرایط روانی خانم باردار را را تحت تاثیر قرار می‌دهد . بنابراین امکان دارد که به خاطر افسردگی خفیف یا مشکلات دیگر حین ، فرد نتواند دستورات بهداشتی را درست رعایت کند.
بنابراین اگر بیمار با برنامه ریزی اقدام کند و همکاری دقیق را داشته باشد، هیچ مشکلی از نظر «ارتودنسی در دوران بارداری» پیش نخواهد آمد.

مراقبت های ارتودنسی در زمان بارداری


تنها نکته قابل توجه در دوره ارتودنسی و بارداری رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان می باشد.
با وجود پلاک و سیم در دهان مسواک زدن و کشیدن نخ بسیار دشوار بود. ارتودنسی در بارداری به دلیل تغییر در هورمون ها امکان ممبتلا شده به بیماری های لثه وجود دارد پس در این دوره حتما برای معاینه دندان های خود به پزشک مراجعه کنید.
تنها مشکل ارتودنسی در بارداری انجام رادیولوژی می باشد که با اطلاع دادن به متخصص خود او شما را از انجام  رادیولوژی منع می کند و این نگرانی نیز رفع می شود.
در صورتی که بارداری هستید برای ارتودنسی دست نگه دارید چرا که پیش از ارتودنسی عکسبرداری برای تعیین روش درمان ضروری می باشد.
در سه ماه اول بارداری قرار دادن سیم و پلاک در دهان باعث تشدید حالت تهوع شما می گردد. اما پس از آن این حالت از بین می رود و می توان درمان را ادامه داد.
در ارتودنسی گاهی لازم است دندانی کشیده شود که هیج جای نگرانی ندارد.
پس از قرار گرفتن بریس و یا پلاک ها در دهان نیازی به رزیم غذایی و ممنوعیت غذایی نیست و شما می توانید با خیال آسوده درمان ارتودنسی را ادامه دهید.
قابل ذکر است داروهایی که متخصص ارتودنسی استفاده می کند بدون ضرر می باشد.
زنان باردار باید دندانهای خود را مرتب مسواک بزنند و از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی استفاده کنند.
کارهای غیر ضروری دندانپزشکی را در سه ماهه دوم بارداری انجام دهید.
زمانی که بر روی صندلی دندانپزشکی نشستید برای حفظ جریان خون از انداختن پاهایتان رو هم اجتناب کنید.
در این دوران برای راحتی خود و جنین یک بالشت کوچک همراه خود داشته باشید.

بارداری و اشعه ایکس


اصلی‌ترین مشکلی که باید هنگام استفاده از بریس‌ها در حین بارداری در نظر گرفت، رادیولوژی است که باید پیش از درمان انجام شود. در مراکز دندانپزشکی باید از رادیوگرافی دهان و دندان استفاده کند تا مشخص شود که آیا مشکلات پنهانی مانند دندان‌های نهفته که باید قبل از حرکت توسط بریس‌ها اصلاح شوند وجود دارد یا خیر. اگر قبل از شروع بارداری رادیوگرافی از دندان‌ها انجام داده باشید، می‌توانید بدون نگرانی درمان ارتودنسی را آغاز کنید. اگر نه، شما باید چندین چیز را در نظر بگیرید. در معرض قرارگرفتن مادر در مقابل اشعه X و تجویز بعضی از دارو ها باعث نقص های جنینی می شود که می توان به شکاف لب و کام یا لب شکری اشاره کرد. باید گفت در دوران ارتودنسی بیمار هیچگونه دارویی نمی گیرد و از بیمار هم نباید رادیوگرافی گرفت.مطالعات همچنین نشان می‌دهند که این موضوع تنها زمانی صحت دارد که اشعه ایکس به طور مستقیم به سمت نوزاد نشانه گرفته شود. کلینیک‌های ارتودنسی دارای وسایل محافظتی هستند که بر روی ناحیه‌ی شکم زن باردار قرار گرفته و از قرار گرفتن این ناحیه در معرض پرتوها جلوگیری می‌کنند. در این شرایط، تصمیم بر عهده‌ی شما است که تصمیم بگیرید که با انجام رادیوگرافی در حین بارداری مشکلی ندارید.

اینویزیلاین و بارداری


بریس‌های معمول تنها گزینه‌ی شما هنگام در نظر گرفتن درمان ارتودنسی در حین بارداری نمی‌باشند. گزینه‌ی دیگر اینویزالاین است. به عنوان یک جایگزین برای بریس فلزی، اینویزیلاین نرم و تقریبا نامرئی است. ارتودنسی نامرئی با جابه‌جایی ملایم دندان‌ها از طریق یک سیستم ردیف کننده‌ی ابداعی عمل می‌کند. هر دو هفته یک بار از یک تری ردیف کننده‌ی متفاوت استفاده می‌شود که باعث مرتب شدن بیشتر دندان‌ها می‌گردد. در حالی که هزینه‌ی اینویزیلاین نسبت به بریس معمولی بیشتر است اما برای زنانی که می‌خواهند جایگزینی ساده‌تر داشته باشند و هم چنین از نظر زیبایی دندان ها گزینه‌ای عالی است.

کاهش زمان ارتودنسی در دوران بارداری


در مورد زمان مورد نیاز برای درمان با دندانپزشک خود مشورت کنید. بسته به وضعیت دندان ها، گاهی می توانید از روش های مدرن مانند ارتودنسی سریع یا حتی ونیرها استفاده کنید. ارتودنسی سریع می تواند در عرض شش ماه مشکل شما را حل کند.

بهبود رژیم غذایی بعد از زایمان


شروع ارتودنسی در دوران بارداری مزیت های زیادی دارد. یکی از آنها تقویت قوای مادر بعد از زایمان است. تبعیت از یک رژیم سالم، حاوی سبزیجات، میوه ها و پروتئین، بعد از زایمان از هر وقت دیگری بیشتر اهمیت دارد. اگر در کل زندگی خود با جویدن مشکل داشته اید، اکنون زمان خوبی است که تا پیش از رسیدن نوزاد خود را برای این دوران آماده کنید.

داروهای ضددرد در دوران بارداری


در مورد مصرف داروها در دوران بارداری خود دچار تردید هستید؟ لازم نیست نگران باشید. برای شروع ارتودنسی در دوران بارداری به جراحی یا بیهوشی نیاز نخواهید داشت. ممکن است بعد از استفاده از بریس یا سفت کردن آنها مقداری دچار درد و ناراحتی شوید، اما به قدری نیست که نتوانید تحمل کنید. در عین حال، روغن های ضد دردی در ارتودنسی وجود دارد که برای زنان بارداری خطرناک نیستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *