روش استفاده درست از مسواک و نخ دندان حین درمان ارتودنسی

بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اند باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. در صورت بی توجهی به این مسئله، ذرات غذا در میان دندان‌ها، بریس ها و سیم‌های نگهدارنده خواهد ماند که این امر موجب بروز مشکلاتی از قبیل: پوسیدگی دندان، ایجاد پلاک دندان، ایجاد بیماری‌های لثه‌ای، ایجاد ظاهری ناخوشایند و… در چهره افراد خواهد شد. لذا به بیماران توصیه می‌شود تا در زمان درمان به بهداشت دهان و دندان توجه بسیار زیادی داشته باشند و پس از هر وعده غذا و میان وعده نسبت به پا کسازی دهان و دندان خود اقدام نمایند.

طریقه صحیح مسواک زدن در طول ارتودنسی


هر چند با مسواک های معمولی هم می توان به مراقبت از دندانهای ارتودنسی شده پرداخت ولی برای صرفه جویی در وقت و بهداشت بهتر توصیه می شود از مسواک های الکتریکی یا ویژه این کار استفاده شود. با توجه به اینکه بهداشت دهان و دندان در دوره ارتودنسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و عدم رعایت بهداشت سبب بروز عوارض لثه ای و دندانی بعد از اتمام درمان می شود توصیه می شود حداقل چهار بار در روز مسواک مطابق روش زیر استفاده شود.
در حین درمان ارتودنسی بهتر است از روش چهار مرحله ای زیر برای مسواک زدن استفاده کنید.
مرحله اول : مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه قرار دهید و به آرامی به حرکات چرخشی روی براکت و دندان بکشید. از فشار بیش از حد خود داری نمایید و  سعی نمایید کل فرایند مسواک زدن با مراقبت همراه باشد.
مرحله دوم : یک بار هم با زاویه 135 درجه مسواک را نسبت به لثه قرار دهید و باز به آرامی به حرکات دورانی کوتاه عمل مسواک زدن را ادامه دهید. حرکت مسواک در دو مرحله اول کوتاه و دورانی و با مراقبت همراه باشد تا از وارد آوردن صدمه به دندان ها یا براکت ها جلوگیری شود. توجه شود که تمامی سطوح به خوبی تمیز شده باشد.
مرحله سوم :هر سه سطح بیرونی ، درونی و سطح جونده دندان را به آرامی مسواک بزنید.
مرحله چهارم :با نوک مسواک سطح داخلی دندان های جلویی را به آرامی مسواک بزنید. در تمامی مراحل مسواک مراقب براکت های ارتودنسی باشید و ار وارد آوردن فشار زیاد خود داری نمایید. ممکن است در روز های اول مسواک زدن همراه با کمی خونریزی لثه باشد که به خاطر حساس بودن لثه است طبیعی است و بعد از مدتی به حال عادی برخواهد گشت. در عین حال موارد خاص را در مراجعات با پزشک در میان بگزارید.دو بار در روز براکت ها را مسواک و نخ بزنید. این کار باید حداقل دو دقیقه به طول انجامد. مطمئن شوید که زیر سیم ها را نیز تمیز کرده اید. حتما از نخ دندان استفاده کنید. ابتدا نخ را از زیر وایر بین دو دندان رد کنید و سپس با حرکتی شبیه C به بالا و پایین حرکت دهید. این مرحله را برای هر دندان تکرار کنید. سعی کنید خیلی محکم از نخ دندان استفاده نکنید. البته بعد از قرار دادن براکت ها، متخصص ارتودنسی درباره نحوه مشواک زدن و استفاده از نخ دندان توضیحات لازم را ارائه خواهد کرد. 2. به آرامی بین براکت ها، زیر وایرها، را به کمک براش مخصوص وایر تمیز کنید. از دهان شویه ها نیز می توانید برای تمیز کردن دهان و دندان هایتان استفاده کنید.

ملاک های انتخاب مسواک ارتودنسی

مهمترین نکته در انتخاب مسواک، نرم بودن آن است. سپس اندازه مسواک، شکل دسته مسواک و مؤلفه های دیگر بسته به خواست شما می باشد. مسواک نرم نسبت به مسواک های با قوام متوسط یا سفت به منظور دسترسی به نواحی مختلف از جمله بین دندانها بهتر هستند. به علاوه سبب تحریک لثه نمی شوند.
برخی کمپانی ها مسواک هایی مخصوص کسانی که براکت های ارتودنسی دارند تولید می کنند. این مسواک ها در لبه ها دارای موهای بلندتر و در وسط کوتاهتری هستند. این مدل مسواک به شما اجازه می دهد نواحی زیر و اطراف براکت ها و خود براکت ها را راحت تر تمیز کنید.
در خصوص مسواک برقی باید اشاره کرد که الزامی نیست اما اگر از آن استفاده می کنید مشکلی برای براکت ها ایجاد نمی کند. تنها باید مراقب باشید که قسمت پلاستیکی پشت مسواک به براکت های شما ضربه نزند زیرا به آنها آسیب خواهد رساند. همچنین باید با قدرت متوسط استفاده شود تا سبب شکستگی یا لقی براکت ها نشود.

نحوه‌ی صحیح استفاده از نخ دندان در حین ارتودنسی


نخ دندان ارتودنسی به دو صورت در بازار موجود است.نوع اول شامل  یک سر سوزنی چند سانتی متری، یک بخش اسفنجی شکل و نهایتا خود نخ دندان می باشد. . ابتدا نخ دندان را از سر سوزنی شکل آن از زیر سیم عبور داده، سپس دو طرف نخ دندان را دور انگشت های نشانه دستها بپیچید. آنگاه به کمک یک حرکت اره ای و به شکل مورب و به آهستگی نخ دندان را از تماس بین دندانهاعبوردهید.سپس با حرکات بالا و پایین در حالیکه نخ دندان به دندان چسبیده است، آن را به زیر لثه برده این ناحیه را تمیز کنید.

نوع دیگر نخ دندان ارتودنسی دارای یک وسیله کمک کننده برای عبور نخ از زیر سیم می باشد که باید پس از عبور دادن نخ از زیر سیم همانند روش قبل کار را ادامه دهید.

توجه داشته باشید که هدف از کشیدن نخ دندان تمیز کردن شیار کوچک بین لثه و دندان می باشد .از کوبیدن نخ دندان بر روی لثه بین دندانی خود داری کنید.

برای تمیز کردن اطراف بند ارتودنسی در ابتدا، یک انتهای نخ دندان را از قلاب مخصوص رد کنید. حال قلاب را از زیر سیم‌کشی دندان عبور دهید. سپس دو انتهای نخ دندان را گرفته و آن را به کناره‌های دو دندان و زیر لثه‌ها بکشید. باید این کار را تا زمانی ادامه دهید که صدای جیرجیر مانندی به گوش برسد. حال نخ دندان را خارج کرده و تکه‌ی دیگری از آن را برای قسمت بعدی دهان استفاده کنید.
نکات زیر در مورد استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی می‌توانند این کار را برای شما آسان‌تر کنند:
هر شب قبل از خوابیدن از نخ دندان استفاده کنید. در این صورت عجله‌ای در کار نخواهد بود.
برای استفاده از نخ دندان در زمانی که براکت بر روی دندان‌های شماست، ممکن است لازم باشد تا از قلاب مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. این ابزار چند بار مصرف شما را قادر می‌سازد تا نخ دندان را به زیر سیم‌کشی دندان‌های خود ببرید.
اطمینان حاصل کنید که به‌خوبی خط لثه و زیر لثه‌ها را تمیز کرده‌اید.
استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی ممکن است کار دشواری به نظر برسد ولی اهمیت بسیار زیادی دارد. همانند کارهای دیگر، مقداری تمرین می‌تواند این کار را برای شما بسیار آسان و سریع کند.
با استفاده از قلاب مخصوص ارتودنسی می‌توانید فرایند استفاده از نخ دندان به هنگام وجود سیم‌کشی دندان را بسیار آسان‌تر کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *