عوارض درمان ارتودنسی و درمان های اورژانسی

عارضه‌های شایع در درمان ارتودنسی بسیار محدود است و اگر بیمار بهداشت دهان و همکاری مناسب با دندان‌پزشک خود را در طول درمان درست رعایت کند، اغلب بدون عارضه مضر و بلند مدت خواهد بود.
عوارض در تمام زمینه‌های درمان پزشکی دو گروه کلی هستند: آن‌هایی که قابل اجتناب هستند، آن‌هایی که قابل اجتناب نیستند. البته عوارض را می‌توان به: قابل برگشت و غیر قابل برگشت و یا به کوتاه مدت و بلند مدت هم تقسیم بندی کرد.
در این بین فقط درصد و خطر عوارض کم و زیاد می‌شود وگرنه هر دستکاری در محیط بدن به هر حال عوارضی خواهد داشت.
شما در طی درمان ارتودنسی محدودیت‌هایی خواهید داشت (مثلا در غذا خوردن و…) یا ممکن است به علت وجود اتصالات ارتودنسی، گونه یا زبانتان آزرده شوند و… اما همه این موقعیت‌ها محدود به دوران ارتودنسی خواهند بود و با اتمام ارتودنسی فقط خاطره آن‌ها برایتان خواهد ماند.

عوارض ارتودنسی


شایع‌ترین عارضه ارتودنسی که تا حدودی غیر قابل اجتناب است، گرد شدن نوک ریشه‌هاست که اگر ارتودنسی درستی انجام شود، بسیار ناچیز خواهد بود و هیچ خطری دندان‌ها را تهدید نخواهد کرد.
توجه داشته باشید که این گرد شدن در برخی افراد حتی بدون ارتودنسی هم اتفاق می‌افتد!
اغلب عوارض غیر قابل برگشت در ارتودنسی، قابل اجتناب هستند:
عدم رعایت بهداشت در طی ارتودنسی باعث می‌شود صدماتی به بافت دندان‌ها یا اطراف دندان‌ها وارد شود: پوسیدگی دندان‌ها و تخریب لثه و استخوان از شایع‌ترین نتایج این همکاری نامناسب است!
در اصل ارتودنسی نیست که سبب پوسیدگی و… می‌شود! خود فرد است که با عدم رعایت مناسب بهداشت، به خود و مسیر ارتودنسی صدمه می‌زند!
بعضی قسمت های براکت های ارتودنسی ممکن است روی لب ها،گونه ها و زبان شما ساییده شده و ایجاد درد و ناراحتی مختصر نمایند. در موارد معدودی بیماران دچار زخم های دهانی می شوند. همچنین احتمال افزایش جریان بزاق و تاثیر کوتاه مدت در تکلم نیز وجود دارد. این امری عادی است و بیمار به زودی به براکت های ارتودنسی و یا پلاک متحرک عادت کرده و تکلم او به حالت اول برمی گردد.

عوارض ارتودنسی ناشی از ضربه

انواعی از وسایل و براکتهای ارتودنسی در حین درمان استفاده می شوند که بیمار باید به دقت از دستورالعمل های دندانپزشک خود در استفاده از آنها پیروی کند. هر گونه ضربه به دهان شما می تواند سبب خراش و یا پارگی درون لب ها و یا گونه ها گردد .بهتر است از محافظ های دهانی به هنگام ورزش و یا فعالیت های بدنی استفاده کنید. کاربرد این محافظ ها در ورزشهای رزمی مانند کاراته و غیره الزامی است. علاوه بر این ضربات شدید به دهان می توانند سبب جدا شدن براکت ، شکستن وسایل و سیم ارتودنسی و یا تغییر شکل سیم ارتودنسی گردد.

خارج شدن مواد ترمیمی یا روکش ها

پرکردگی ها، کراون ها (روکش های دندانی)  و بریج هایی که کیفیت ساخت مطلوب نداشته باشند و دارای پوسیدگی در زیر ماده ترمیمی باشند ممکن است حین برداشتن و گذاشتن بند و براکتهای ارتودنسی از جای خود خارج شوند که این مشکل معمولا با اصلاح ترمیم و بر طرف نمودن مشکل قابل اصلاح است.

مشکلات مفصل فک ، درد و صداکردن مفصل فک

گاهی ممکن است مشکلاتی در مفاصل ( مفصل تمپورومندیبولار ) و عضلات صورتی همراه آن رخ دهد که منجر به درد مفصل، کاهش مقدار باز شدن دهان ، درد عضلات و صدای مفصل ( clicking ) شود. گاهی درد گوش و سردرد از شکایتهای مربوط به مشکلات فکی است . عوامل مختلفی می توانند منجر به این ایجاد این علائم شوند که نیازمند معاینات دقیق است.

درمان های اورژانسی ارتودنسی


اورژانس خارج شدن جدا کننده های لاستیکی

در صورتی‌که جداکننده‌های لاستیکی از جای خود خارج شده می‌توانید دو تکه نخ دندان را از داخل آنها عبور دهید و آنها را به دو جهت مخالف بکشید و آن را در حالت کشیده بر روی تماس دو دندان مربوطه به جلو و عقب حرکت دهید تا نیمه‌ی زیرین آن از نقطه‌ی تماس دندان‌ها عبور کند در این حالت آن را رها کرده و نخ‌ها را خارج کنید.

اورژانس بلعیدن وسایل ارتودنسی

اگر تصادفاً قسمتی از وسایل خود را بلعیدید نگران نباشید زیرا بطور معمول از مسیر روده‌ها گذشته و دفع می‌گردد ولی اگر مشکل تنفسی پیدا کردید فوراً به یک مرکز اورژانس مراجعه کنید. تصویر رادیولوژی می‌تواند موقعیت قطعه‌ی مورد نظر را معلوم کند.

اورژانس شکستن پلاک متحرک

اگر پلاک متحرک شما شکست، آن را از دهان خارج کنید و قطعات موجود را جمع‌آوری و حفظ کنید و به ما مراجعه کنید تا در صورت امکان، آنها را برای تعمیر ارسال کنیم. اگر ذرات غذایی بین دندان‌ها و براکت‌ها چسبیده‌اند از نخ دندان و یا مسواک بین دندانی برای خارج کردن آنها استفاده نمائید.

اورژانس احساس درد پس از ارتودنسی

اگر پس از هر جلسه‌ی مراجعه دندان‌هایتان درد داشتند می‌توانید از مسکن تایلنول (استامینوفن)، (در صورت عدم حساسیت) استفاده نمائید.
شستشو با آب نمک ولرم می‌تواند به کاهش درد و حساسیت کمک کند.

اورژانس ورم گونه و عوارض لب

برای رفع این عارضه می توان از وازلین یا کرم های نرم کننده ضد حساسیت بهره گرفت .
به منظور کاهش ورم ها و التهابات بافت های نرم درون دهان در روزهای ابتدایی درمان ممکن است پزشک ارتودنتیست استفاده از موم مخصوصی را توصیه کند .

اورژانس حسایت دندان

گاه دندان به دلیل فشار و نیروی سیستم ارتودنسی درگیر درد و حساسیت می شود . این حس عموما تا یک هفته ادامه داشته و به مرور زمان کاهش می یابد . ولی اگر درد و ناراحتی غیرعادی داشتید ، با متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

اورژانس ناراحتی از بریس

احساس ناراحتی در طی یک یا دو روز بعد از شروع درمان طبیعی است. این درد جز موارد اورژانس ارتودنسی نیست اما می تواند به خصوص در هنگام غذا خوردن ناراحت کننده باشد. سعی کنید تا چند روز غذاهای نرم بخورید. سوپ، میگو و ماکارونی و پنیر انتخاب خوبی هستند. داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن نیز می توانند به شما در درمان کمک کنند.

اورژانس زخم های دهانی

استفاده از یک بیحسی موضعی به شما کمک خواهد کرد که احساس خوبی داشته باشید و به بهبود زخم نیز کمک می کند. هر زمان که نیاز داشتید استفاده از بی حسی را با یک تکه پنبه تکرار کنید تا به سایر نواحی انتشار پیدا نکند. برای کاهش ابتلا به زخم دهان از وکسی که دندانپزشک در اختیار شما قرار داده است روی لبه های تیز براکت استفاده کنید.

اورژانس سوزش لب ها و گونه ها ناشی از بریس

ممکن است چند روز طول بکشد تا دهان، صورت، لب ها و زبان شما به بریس عادت کنند. برای کمک به کاهش تحریک، از وکس ارتودنسی استفاده کنید. در صورتی که با وجود استفاده از بریس باز هم دچار سوزش بودید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. شاید جز موارد اورژانس ارتودنسی باشد و نیاز به تنظیم مجدد بریس داشته باشید.

اورژانس شل شدن لیگاتور

در صورتی که لیگاتور بیرون زده است سعی کنید آن را با یک موچین استریل به جای خود بازگردانید. اگر سیم لیگاتور بیرون زده اما شل نیست می توانید آن را با پاک کن به داخل خم کنید. اما مراقب باشید اگر یک لیگاتور بیرون زده ممکن است این اتفاق برای بقیه آنها نیز رخ دهد. اگر این اتفاق ادامه یافت، جز موارد اورژانس ارتودنسی طبقه بندی می شود و باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

اورژانس شل شدن براکت

بهترین کارهای که می توانید در پی شل شدن براکت انجام دهید تماس با دندانپزشک است. وی دهان شما را ارزیابی خواهد کرد و در صورت تشخیص موقعیت اورژانس ارتودنسی براکت ها را تعویض می کند. در صورتی که فعلا نمی توانید با دندانپزشک خود تماس بگیرید، مراقب باشید در هنگام خوردن و آشامیدن آسیب بیشتری به آنها وارد نکنید. اگر یک براکت شما از دندان جدا شده، معمولاً توسط یک ‌کش به سیم اصلی متصل می‌ماند. در این صورت اگر براکت حول سیم اصلی چرخیده و موجب آزار شما می‌شود، می‌توانید با یک موچین آن را به حالت اول برگردانید. در این فرصت با ما تماس بگیرید و مشکل خود را در میان بگذارید.

اورژانس خارج شدن انتهای سیم ارتودنسی از دستگاه

برخی از سیمهای ارتودنسی بویژه در مراحل اولیه درمان بسیار انعطاف پذیر هستند و این امکان وجود دارد که از روی براکت (نگین) های ارتودنسی بلغزند و خارج شوند. با رعایت رژیم غذایی توصیه شده توسط متخصص ارتودنسی، احتمال بروز این مشکل به حداقل خواهد رسید. اگر انتهای سیم از داخل دستگاه خارج شد سعی کنید با یک پنس یا موچین، سیم را به محل قبلی خود برگردانید. در صورت ضرورت، یک قطعه موم ارتودنسی بر روی سیم قرار داده و با مطب تخصصی ارتودنسی تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *