مینی اسکرو (Minscrew) در ارتودنسی:کاربرد و مزایا

مینی اسکرو وسیله جدیدی در ارتودنسی است که تحول بسیار بزرگی در این رشته ایجاد نموده است.بسیاری از درمان های ارتودنسی که در گذشته نیازمند ترکیب درمان ارتودنسی و جراحی فک بوده است امروزه با گذاشتن یک مینی اسکرو توسط متخصص ارتودنسی با درمان ارتودنسی به تنهایی قابل انجام است.گذاشتن این وسیله در دهان بسیار آسان بوده و حتی بدون استفاده از بی حسی نیز قابل انجام است.این وسیله هیچگونه ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کند و جایگزینی برای وسایل خارج دهانی  است.به طور خلاصه درمان با این روش کوتاهتر وآسانتر می شود.

هدف از به کارگیری مینی اسکرو در درمان ارتودنسی


هدف اصلی استفاده از مینی اسکرو، لنگر(انکوریج) انداختن به استخوان و کمک گرفتن از آن است تا حرکت های دندانها مطمئن تر انجام شود.با استفاده از این پیچ ها گاه دیگر نیازی به تکیه کردن  فقط به دندان ها جهت اعمال نیرو به دندان های دیگر نخواهد بود، خصوصا که این پیچ ها بیشتر از قویترین دندان ها می توانند نیروهارا تحمل کنند . بنابر این سرعت حرکت دندان ها و سرعت درمان بالا می رود و نیز درمان هایی را می توان انجام داد که قبلا عملی نبود.اهداف مینی اسکرو شامل بستن فاصله بین دندان ها، ایجاد فضای بین دندان ها با عقب راندن دندان های آسیاب، اصلاح اوپن بایت و یا حتی صاف کردن یک دندان واحد می باشد.

کاربرد مینی اسکرو


شکل خاصی در ارتباط با کاربرد مینی اسکرو وجود ندارد و در صورت موفقیت آن 80در صد ذکر شده است بطور معمول در فواصل بین ریشه دندانها جایگزین می شوند و در طی درمان بصورت ثابت در محل خود باقی می مانند.کاربرد های استفاده از مینی اسکرو عبارتند از:

۱- لق انجام گرفتن دندان به داخل یا خارج:در این وضعیت هستفاده از مینی ایمپلنت آسوده‌تر از روش‌های سنتی هست.
۲- بستن فضاهای خالی ناشی از بی‌دندانی:عدم نیاز به پروتز و کاهش عوارض درمان ریشه
۳- ابداًح موقعیت غیر طبیعی دندان‌ها:بهبود بهداشت دهان و دندان-بهبود انکوریج-بازسازی ناحیه بی‌دندان
۴- تقویت انکوریج:به حداکثر رساندن قدرت انکوریج، به عنوان مثال، کاشت دندان در ناحیه کام بالا (ایمپلنت پالاتال)
۵- بی‌دندانی ناقص:اباتمنت ترمیمی و کاهش عوارض دندان در فردا
۶- ابداًح نامرتبی دندان‌ها:ایجاد انکوریج محکم برای عقب بردن کل قوس و تسهیل باندینگ و درمان موضعی
۷- جابجایی هستخوانی (ارتوپدیک):سرعت بخشیدن به باز انجام گرفتن درز کام (گسترش کام) و حرکت هستخوان

نحوه قرارگیری مینی اسکرو


دو روش برای کاشت مینی‌اسکرو وجود دارد: روش سلف تپینگ و روش سلف دریلینگ

روش سلف تپینگ (خود پیچاننده): قبل از قرار دادن مینی‌اسکرو یک سوراخ در استخوان ایجاد می‌شود و مینی‌اسکرو به‌وسیله یک پیچ گشتی دستی در آن پیچانده می‌شود.

روش سلف دریلینگ (خود سوراخ کننده): این روش ساده‌تر از روش اول است. در این روش مینی‌اسکرو بدون نیاز به ایجاد سوراخ داخل استخوان قرار داده می‌شود به‌وسیله یک پیچ گشتی دستی یا موتوری محکم می‌شود.

قبل از سوراخکاری یک شکاف در بافت نرم ایجاد می‌شود. معمولاً مینی‌اسکروها در صفحات لینگوال یا باکال قرار داده می‌شوند که به عنوان جایگذاری مونوکورتیکال شناخته می‌شود. در برخی موارد مینی‌اسکرو می‌تواند در سراسر عرض حفره دندانی قرار داده شود (جایگذاری بیکورتیکال). جایگذاری بیکورتیکال نیروی مقاومت زیادی ایجاد می‌کند و پایداری آن با مونوکورتیکال قابل مقایسه است، البته مراقبت و ملاحظه بیشتری در هنگام کاشت به این روش باید مبذول شود. جایگذاری بیکورتیکال در زمانی که بار ارتودنسی افزایش می‌یابد یا در مواردی که ضخامت استخوان به اندازه کافی نیست ترجیح داده می‌شود.
حرکت دندان ها درون استخوان در طی زمان به ما اجازه می دهد دندانها را ارتودنسی کنیم. وقتی ما بین دندانها کش یا کویل قرار می دهیم هر دو متمایل به حرکت هستند. برای اینکه یک متخصص ارتودنسی بتواند برای حرکت دندان یک سیستم نیروی اختصاصی طراحی کند از مینی اسکرو استفاده می کند. این کار اغلب به صورت گروهی (ارتودنسیت، جراح فک و صورت، بیمار) انجام می شود. در این نوع جراحی تمیزی دهان بسیار مهم است.
پس از قرارگیری مینی اسکرو بیمار حال خوبی دارد و می تواند فعالیت های معمول خود را ادامه دهد. مینی اسکرو و بافت لثه اطراف آن باید همیشه تمیز نگه داشته شوند تا از ملتهب شدن لثه و عفونت جلوگیری شود. در اثر گذشت زمان ممکن است مینی اسکرو لق شود و باید از دهان خارج و جایگزین گردد.
با استفاده از مینی اسکرو ارتودنسیت می تواند دندان ها را در جهات مختلف حرکت دهد. در دوره های درمان طولانی لازم است موقعیت مینی اسکرو عوض شود.

نکات درمان ارتودنسی با مینی اسکرو Minscrew


یک تحول بزرگ در درمان برخی از ناهنجار های فکی – صورتی استفاده از تکنیک جدید مینی اسکرو Minscrew می باشد. در گذشته درمان این قبیل ناهنجاریها با جراحی Orthognathic surgery  انجام می گرفت ولی در حال حاضر با بکارگیری مینی اسکرو میتوان این ناهنجاری ها را بدون جراحی و فقط با ارتودنسی درمان کرد.

چه مدت زمان می بایست مینی اسکرو را در دهان نگه داشت؟

بطور معمول برای چندین ماه نیازبه نگه داری آن وجود دارد با تمام حرکات دندانی مورد نیاز پیچ را می توان خارج کرد.

چگونه این پیچ ها خارج می شوند؟

به آسانی؛ به هیچ نوع بی حسی هم نیاز نیست با برداشتن پیچ ها لثه و استخوان هم طی چند روز ترمیم می شود.

زمان استفاده از مینی اسکرو

در ارتودنسی زمانی از مینی اسکرو استفاده می شود که نیاز به انکوریج ارتودنسی بسیار پایدار و حرکت دندان در اطراف آن باشد.

کاندیدای معقول برای ارتودنسی با مینی اسکرو

این نوع درمان ارتودنسی ممکن هست گزینه معقولی باانجام گرفت برای کسانی که بین دندان‌های آنها فاصله و فضای خالی وجود دارد. اما متخصص ارتودنسی  بر اساس وضعیت دندان‌ های بیمار، معقول بودن این روش را تشخیص می‌دهد.

ایمپلنت مینی‌ اسکرو در کودکان

کودکانی که دارای دندان های شیری هستند و یا به تازگی دندان های دائمی آنها روییده هست، اجازه هستفاده از درمان با مینی ایمپلنت را ندارند.

ایمپلنت مینی‌ اسکرو در افراد سیگاری

سیگار کشیدن زیاد بر میزان موفقیت ارتودنسی مینی‌اسکرو تأثیر می‌گذارد. ترک سیگار متایم در موفقیت ایمپلنت‌های دندانی و در بهبود پیش آگهی ارتودنسی مینی‌ اسکرو مؤثر هست، اما نیاز به بررسی افزایش دارد.

مزایا و معایب درمان با مینی اسکرو


متخصص ارتودنسی می تواند مینی اسکرو را به راحتی و تحت بی حسی موضعی در محل مورد نیاز قرار دهد.
مینی اسکرو از تیتانیوم ساخته شده که بدن به خوبی آن را میپذیرد.
یکی از معایب مینی اسکرو لق شدن آن است. برای رفع این مشکل می توانیم محل و زاویه قرار دادن ان را تغییر دهیم و یا مینی اسکرو با قطر و طول مناسب انتخاب کنیم.

متخصص ارتودنسی می تواند مینی اسکرو را به راحتی و تحت بی حسی موضعی در محل مورد نیاز قرار دهد.
ریسک های احتمالی ممکن است وجود داشته باشد شامل:
تماس مینی اسکرو با سطح ریشه دندان که بطور معمول ریشه بازسازی می گردد.
لق شدن مینی اسکرو که در 30-20 درصد اتفاق می افتد که می تواند در همان محل یا محل دیگری مجددا نصب گردد.شکستن مینی اسکرو از موارد خیلی کم و به ویژه در حین نصب اتفاق می افتد.عفونت که بسیارغیر محتمل است و در صورت بروز میبایست ناحیه کاملا تمیز نگه داشته شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *